Nakupujme rozumne

Nájdime si vlastnú cestu

Správy o otepľovaní planéty, o znečisťení ovzdušia a vôd, o všadeprítomných mikroplastoch počúvame takmer každý deň. Mnohokrát sa pri tom pýtame sami seba, ako ja môžem priespieť k riešeniu? Na druhej strane je nám ťažké vzdať sa svojho životného štýlu, prísť o svoje pohodlie, radikálne zmeniť svoj jedálniček..

Sú ľudia, ktorí, zasiahnutí nejakou silnou myšlienkou, zmenia svoj život zo dňa na deň. Stanú sa vegánmi, ekologickými aktivistami, začnú sa živiť len tým, čo dopestujú. Väčšina z nás však medzi nich nepatrí. Chceme dať svoj príspevok ale potrebujeme vlastné tempo, nájsť si svoju vlastnú cestu.

Kde začať?

Tento obchod môže byť tým miestom. NakupujmeRozumne.sk umožňuje začať bez veľkých obetí. Stačí len trochu zmeniť svoje myslenie. Kupujme menej jednorázových vecí, ktoré majú príťažlivú cenu, ale v konečnom dôsledku nás vyjdú drahšie než trvanlivejšie veci s opakovateľným použitím.

Pre začiatok začnime nahrádzať jednorazové baterky nabíjateľnými, bežné žiarovky LED žiarovkami. Nosme si na nákupy vlastné, trvanlivé tašky. Začnime triediť odpad, aby sa dal ľahšie recyklovať. Kompostujme kuchynský odpad.

Postupne sa možno dopracujme aj k vyšším métam, k zdravej strave, ktorá menej zaťažuje životné prostredie, k obmedzenu jedenia mäsa, k recyklovanému oblečeniu, šetrnejšiemu cestovaniu a tak ďalej.

Prispejme svojou troškou

Nie všetci môžeme byť hrdinami ako Greta Thhumbergová, ale môžeme sa nechať nimi inšpirovať. Planétu nezachráni hŕstka obetavcov, ale to, že my všetci prispejeme svojou troškou.

Pridajte sa k nám a začnite nakupovať rozumne na NakupujmeRozumne.sk.